Grawerowanie laserowe w drewnie – najtrwalsza metoda znakowania produktów!

Grawerowanie laserowe metoda XXI wieku. 

Grawerowanie laserowe w obecnych czasach to jedna z najpopularniejszych a zarazem najtrwalsza metoda wykonania znakowania na obiektach. Przy obecnie rozwiniętych technologiach oraz coraz bardziej przyspieszającym rozwoju elektroniki i techniki, żadną nowością nie jest używanie maszyn sterowanych numerycznie CNC. Każdy zakład zajmujący się wykonywaniem tego typu usług powinien w swoim parku maszyn posiadać co najmniej jedną tego typu maszynę. Maszyny te fachowo nazywają się ploterami.

Wyróżniamy wiele rodzajów ploterów, do nich należą między innymi: plotery laserowe. Jednakże wyróżnić możemy także plotery frezujące, plotery toczące, plotery tnące, plazmowe czy centra obróbcze. Wszystkie te maszyny to zaawansowane technologicznie i dokładne niczym roboty, maszyny sterowane numerycznie wprost z komputera. Są to narzędzia do których obsługi wystarczy jedynie znajomość komputera, sprzętu oraz ich obsługi. Nie potrzebują one żadnego wkładu umiejętności manualnych, czy technicznych obsługującego. Zazwyczaj po odpowiednim przygotowaniu pliku komputerowego, w odpowiednim formacie/rozszerzeniu wystarczy wgrać plik w pamięć urządzenia, odpowiednio dobrać parametry urządzenia, a całą resztę wykona za nas ten swego rodzaju elektryczny robot. Ploter wraz z komputerem to nierozłączny zestaw, bez którego nie można rozpocząć pracy. Prace plotera nie można zainicjować ręcznie, wszystko jest w pełni zautomatyzowane i wykonywane zdalnie. Gdy ploter już wie co ma robić, właśnie przez zaaplikowanie mu w pamięć pliku komputerowego, nie potrzeba już żadnego wkładu obsługującego.

Grawerowanie laserowe w drewnie - najtrwalsza metoda znakowania produktów!
Drewniane deska kuchenna z grawerem indywidualnym

Odpowiednie dobranie parametrów podczas grawerowania laserowego.

Mówiąc o parametrach, na przykładzie plotera laserowego, wyróżnić możemy następujące wartości: moc lasera, która najczęściej określana jest w procentach (%). Gdzie 100% to maksymalna moc tuby, a 0% to brak mocy. Moc lasera to w rzeczywistości moc tuby laserowej. Tuba to podzespół całego urządzenia, odpowiedzialny za produkcję energii. Energia ta wykorzystywana jest do wykonywania pracy związanej ze znakowaniem, czyli grawerowaniem laserowym obiektu, czy też jego cięciem. Wyróżnić możemy kilka rodzajów tub laserowych oraz ich mocy.

Między innymi tuby szklane, chłodzone cieczą i tuby metalowe tzw. Synrad. Szklana tuba laserowa chłodzona cieczą, która potrzebuje jej obiegu oraz systematycznego schładzania płynu, w zestawie posiadać musi chłodnice tej cieczy. Chłodnica ta ma za zadanie chłodzić tą ciecz i zapobiegać przegrzaniu się tuby. Aby móc bardzo długo cieszyć się maksymalnymi osiągami tuby laserowej, należy przestrzegać kilku zasad oraz dbać o nią. Tuba laserowa nie jest podzespołem, który dobrze funkcjonuje w nieskończoność zwłaszcza gdy nie jest odpowiednio zadbana. Do tych zasad odpowiedniego dbania, o jeden z najważniejszych podzespołów maszyny, jest praca w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Grawerowanie laserowe w drewnie - najtrwalsza metoda znakowania produktów! 3

Kilka prostych zasad które należy przestrzegać!

Do tych odpowiednich warunków należy między innymi temperatura. Temperatura otoczenia podczas pracy nie powinna przekraczać zakresu temperatur pomiędzy 5’C a 40’C. Temperatura poza tym zakresem jest bardzo nieodpowiednia i szkodliwa dla urządzenia. Dla niektórych ploterów laserowych zakres ten może być nawet węższy. Istotną kwestią jest również wilgotność powietrza w pomieszczeniu pracy lasera. Nie może ona być zbyt duża, ponieważ ta kwestia również ma znaczący wpływ na żywotność tuby plotera laserowego. Prócz kwestii atmosferycznych jest również kilka innych zasad na które już tylko osoby obsługujące sprzęt mają wpływ. Jedną z nich jest konieczność pozwolenia tubie laserowej osiągnięcia odpowiedniej temperatury, tuż po uruchomieniu urządzenia. Tuż po jego uruchomieniu należy “dać czas” tubie laserowej i po włączeniu urządzenia odczekać z pracą kilka minut.

Inna kwestią mogącą znacznie wydłużyć żywotność tuby lasera, jest unikania pracy urządzenia na maksymalnej mocy tuby. Praca na 100% mocy lasera w porównaniu do pracy na 80% jest o wiele bardziej niekorzystna, pomimo tego że praca może zostać wykonana w nieco krótszym czasie! Zawsze warto jednak dla zaoszczędzenia dość dużych kosztów związanych z wymianą tej kosztownej części, zmniejszyć nieco moc i wydłużyć czas pracy. Przyjmuje się że najkorzystniej jest pracować na maksymalnej mocy lasera równej 80%. Przestrzegając tych kilku prostych zasad, na pewno każdy operator plotera laserowego, znacznie przyczyni się do wydłużenia żywotności tuby laserowej na maksymalnym zakresie mocy. Ponieważ każda zużywająca się tuba stopniowo traci swoją moc, co jest pierwszą i ostatnią oznaką zużycia tuby.

Jak już wcześniej udało nam się ustalić, jest to jeden z najdroższych i najszybciej zużywających się podzespołów całego plotera. Tylko przestrzeganie zasad użytkowania może przyczynić się do wydłużenia się funkcjonalności maszyny i pomoże zaoszczędzić dużych kosztów związanych z wymianą. Tylko dobrze, i z maksymalną mocą pracująca maszyna, jaką jest ploter laserowy, to najlepszy przyrząd do produkcji drewnianych gadżetów reklamowych. Drewniane gadżety reklamowe nierozłącznie związane są z metodą grawerowania laserowego, które wykonać można jedynie na mocnym sprzęcie, jakim zawsze będzie zadbany ploter laserowy.

Grawerowanie laserowe – Czy drewno to dobry materiał?

Grawerowanie laserowe to proces ingerencji w materiał, polegający na wykonaniu zagłębień na powierzchni materiału, powodujący powstawanie rzeźbień. Zagłębienia te, odzwierciedlające grafikę, wprowadzoną wcześniej komputerowo do pamięci maszyny, posiadają dodatkowo kolor. Kolor rzeźbień, to w zależności od ustawień nadmuchu na materiał, przybiera ciemniejszy bądź jaśniejszy odcień brązu. Odcień ten oraz struktura grawera zależeć będą nie tylko od mocy nadmuchu, ale również od twardości oraz struktury materiału. Dla przykładu, na podstawie drewna, struktura grawera na gatunku drewna jakiem jest na przykład miękka sosna a twardy buk, jakość wykonania tego samego grawera będzie się nieco różnić. Przyczyną tego będzie właśnie różnica w samej twardości materiału, jak również ułożeniu słojów. Z tej dwójki gatunków drewna, bardziej wdzięcznym do grawerowania laserowego materiałem jest buk.

Buk jest drewnem twardym, oraz jego słoje i przerosty są tej struktury oraz twardości. Dodatkowo drewno to samo w sobie jest drewnem jasnym oraz rzadko posiada przebarwienia. Właśnie z tych względów my firma drewpart.pl zdecydowaliśmy się na wykonywanie drewnianych gadżetów reklamowych z tego właśnie materiału.

Grawerowanie laserowe w drewnie - najtrwalsza metoda znakowania produktów! 1
Drewniane pudełko reklamowe z logo firmy

Wszystkie nasze drewniane gadżety reklamowe takie jak na przykład: drewniane deski do krojenia z grawerem, drewniane pudełka z grawerem, drewniane łopatki z grawerem, drewniane naczynia z grawerem takie jak drewniane miski z grawerem czy drewniane talerze z grawerem, drewniane łyżki z grawerem, drewniane dziadki do orzechów z grawerem, pudełka na ozdoby ze sklejki z grawerem, drewniane przybory kuchenne z grawerem, podkładki pod kubek z grawerem, drewniane podstawki pod telefon z grawerem, drewniane pudełka na wino z grawerem, drewniane ozdoby weselne z grawerem, breloki reklamowe, drewniane tarki z grawerem, ozdoby ze sklejki z grawerem, drewniane kufle na piwo z grawerem, drewniane zabawki z grawerem, drewniane stolnice z grawerem, te i wiele innych drewnianych gadżetów reklamowych z logo firmy czy inna grafiką w formie grawera, wykonane zostały z materiału jakim jest drewno bukowe.

Procesy którymi są grawerowanie laserowe i cięcie sklejki obrazują zamieszczone poniżej filmy.

Grawerowanie laserowe – jak wygląda ten proces?

Ale czym dokładnie jest grawerowanie laserowe? Tak jak wspominaliśmy wcześniej jest to proces swego rodzaju rzeźbienia na materiale. Ale jak się to odbywa? Oraz co się dzieje z materiałem że powstają zagłębienia przypominające grafikę? Wszystko to dzieje się za sprawą lasera a dokładniej jego światła, działającego podobnie do ognia. Światło to wytwarzane zostaje właśnie w tubie laserowej, której już wcześniej poświęciliśmy parę słów. Właśnie od mocy i jakości tuby laserowej zależeć będzie moc wspomnianego światła. Tuba znajduje się najczęściej w tylnej części plotera laserowego CNC.

Światło w niej wytwarzane zostaje skierowane w stronę materiału za pomocą, ustawionych w odpowiednim kącie i położeniu, luster. Luster w całym układzie, który można nazwać układem transportu światła, zazwyczaj jest 3 sztuki. Dwa z trzech luster sterują drogą podążania światła w poziomie, zmieniając tylko jego kierunek, najczęściej o kąt 90’. Toteż powinny zostać ustawione pod kątem 45’ do kierunku podążania światła. Trzecie lustro odpowiada za zmianę kierunku światła w pionie i odbija je pod kątem 90’ w dół, w kierunku materiału. Światło jednak przed kontaktem z materiałem na swojej drodze napotyka soczewkę.

Zadaniem soczewki jest skupienie światła co nadaje mi większej mocy oraz zmniejsza jej średnice. Właśnie to sprawia, że ploter laserowy ma dużą moc oraz jest niezwykle dokładnym narzędziem w pracy. Po wyjaśnieniu tego procesu dodać możemy że nie tylko tuba lasera wpływa na jego moc i dokładność, ale ma tutaj też swój udział i wagę optyka plotera laserowego. Dobrej jakości, zadbana i systematycznie czyszczona optyka to klucz do sukcesu dobrze działającego oraz dokładnie odzwierciedlającego grafikę, grawera laserowego.

Ostatnim bardzo ważnym aspektem podczas pracy plotera wykonującego cięcie, czy też grawerowanie laserowe jest nadmuch powietrza. Podczas procesu cięcia laserowego, nadmuch po pierwsze zapobiega zapaleniu się materiału, na który pada już skupione przez soczewkę światło, wspomaga sam proces cięcia/palenia materiału, oraz zapobiega jego okopceniu. Nadmuch działający z dużą mocą przedmuchuję przez materiał powstający podczas pracy dym, wprost do instalacji odprowadzającej spaliny. Podczas procesu grawerowania laserowego, nadmuch odgrywa również bardzo ważną rolę, zapobiega zabrudzeniu się soczewki plotera.

Grawerowanie laserowe w drewnie - najtrwalsza metoda znakowania produktów! 2
Drewniane pudełko z ozdobami ze sklejki reklamowe z logo firmy

Grawerowanie laserowe  a produkcja drewnianych gadżetów reklamowych.

Wszystkie te podzespoły plotera laserowego składają się na odpowiednie wykonanie procesu grawerowania laserowego, po którym powstać mogą najlepszej jakości drewniane gadżety reklamowe, czy też ozdoby ze sklejki lub innych materiałów. Grawerowanie laserowe jest jedna z najtrwalszych metod znakowania produktów logiem firmy, lub inną preferowaną grafiką. Na trwałość tej metody wpływa fakt iż zagłębienia w materiale ciężko ulegają wytarciu i przerysowaniu. Metoda ta znacznie lepiej wypada na tle powierzchniowych nadruków na materiale, które łatwo się ścierają i zostają mało widoczne. Do tego efekt palenia jest bardzo trwały i nie traci koloru po czasie. Grawerowanie laserowe to z pewnością jedna z najtrwalszych metod znakowania produktów.

W razie pytań bądź zainteresowania wyceną prosimy o kontakt

Adres do wycen: biuro@drewpart.pl

Dodaj komentarz

Promocje, rabaty, nowości i wiele więcej

Koszyk Usunięto z koszyka Przywróć
  • Koszyk jest pusty.